INDEKS CEN wzrosty cen art tłuszczowych w 2021 r. RAPORT

Zdaniem ekspertów, takie wyniki są przede wszystkim efektem niespotykanego do tej pory wzrostu cen kakao, a także wysokich cen cukru, choć te ostatnie nieco się uspokoiły. Na drugim miejscu kwietniowego rankingu znalazły się słodycze i desery ze wzrostem cen na poziomie 10,6 proc. O 9,6 proc., w lutym – o 10,5 proc., a w styczniu – o 14,3 proc. “Wiele wskazuje na to, że w najbliższych miesiącach dynamika wzrostu cen w sklepach pozostanie jednocyfrowa. Ale to nie oznacza, że szczyty cenowe mamy już za sobą. Ogólny spadek poziomu kosztów codziennych zakupów jest niestety mało prawdopodobnym scenariuszem, choć może dotyczyć wybranych kategorii.

SONDAŻ: Blisko 50 proc. Polaków uważa, że sklepy sprzedają ubrania coraz gorszej jakości

„Oznacza to, że rosnące koszty utrzymania sklepów mogą być już trudne do przerzucenia na klienta. Od końca 2022 roku obserwujemy, jak drastycznie zmniejsza się na rynku ilość sklepów, które nie są w stanie utrzymać rentowności przy rosnącej dynamice kosztów funkcjonowania. Możemy spodziewać się pogłębienia tego trendu w bieżącym roku” – podsumował. Tomasz Kopyściański, zwrócił uwagę, że „wysoka podwyżka cen w sklepach r/r przy malejącym tempie wzrostu wynagrodzeń przybliża rynek do granicy popytowej”.

Fatalne dane ze sklepów. W styczniu Polacy odczuli wzrost cen na poziomie blisko 18% rdr

Do porównania łącznie zestawiono ponad 1,3 tys. Badaniem objęto wszystkie na rynku dyskonty, hipermarkety, supermarkety, sieci convenience i cash&carry, działające w 16 województwach. Według autorów, “DTCC przedstawia dwuletni plan przejścia na krótsze rozliczenia” pokazuje średnią wartość cenową, notowaną miesiąc do miesiąca od stycznia do początku czerwca 2021 r. W rozłożeniu na 12 kategorii (pieczywo, nabiał, mięso, owoce, warzywa, produkty sypkie, produkty tłuszczowe, dodatki spożywcze, używki, napoje, chemia gospodarcza i inne art.) oraz 45 produktów. Do porównania łącznie zestawiono prawie 2 tys. W górę średnio o 2,4%, po wzroście o 2,1% rdr.

Co z tą kawą? Ceny wyhamowują, ale nie w Polsce

“Podjęto działania mające na celu usunięcie z budowy przedmiotowej agencji pracy oraz jej właściciela” – czytamy w informacji przekazanej dziennikowi. Deepfake staje się coraz większym zagrożeniem. Eksperci z instytutu badań Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej ostrzegają przez oszustwami bazującymi na wykorzystaniu głosu i twarzy znanych osób, obrobionych przy pomocy sztucznej inteligencji. Jak zaznaczono, na 17 obserwowanych kategorii w ujęciu rocznym wszystkie po raz kolejny zdrożały dwucyfrowo. Zapamiętaj moje dane w tej przeglądarce podczas pisania kolejnych komentarzy.

W czerwcu średnie ceny w sklepach spożywczych spadły

W sklepach było taniej średnio o 6% w stosunku do maja. Aż 8 z 12 badanych kategorii poszło w dół. W miesięcznym zestawieniu widać, że w lutym podwyżki wyniosły 10%, a w marcu – o 0,03%. W kwietniu zanotowano obniżkę o 2,6%. Mimo obserwowanych wahań, pierwsze półrocze br. Eksperci komentujący wyniki tłumaczą, że czerwcowa sytuacja jest typowo sezonowym efektem.

  1. Jej zdaniem wołowina może w najbliższym czasie stanieć, natomiast drób – podrożeć.
  2. Orlen zrywa współpracę z firmą Zioom, która była negatywnym bohaterem śledztwa “Wyborczej” i “Uwagi” TVN – podaje “Gazeta Wyborcza”.
  3. CEO Magazyn Polska to portal skierowany do przedsiębiorców, inwestorów, menedżerów, właścicieli firm, prezesów i kadry zarządzającej.

Po cichu pracują nad zmianami. Dużo więcej niedziel handlowych w tym roku

Trzecią pozycję w zestawieniu zajęło w kwietniu mięso, które zdrożało w sklepach o 31,2 proc. Najmocniejsze wzrosty dotyczą cen drobiu (45 proc.), choć mocno podrożały też wieprzowina (28,7 proc.) i wołowina (27 proc.). W kwietniu i w marcu eksperci odnotowali nieznaczne wzrosty cen najmu w części miast – informują eksperci z Expandera i Rentier.io. W kilku z nich zauważalne są dalsze spadki. Natomiast w jednym mieście wschodniej części Polski stawki najmu osiągnęły historyczny wynik.

Oto nowi “królowie” warzywnej drożyzny. Sprawdziliśmy ceny nowalijek

Tym razem na 17 analizowanych kategorii już tylko jedna zaliczyła dwucyfrową podwyżkę. Poza tym 7 grup towarów wykazało jednocyfrowy wzrost i aż 9 segmentów było na minusie. Rok do 20 lat doświadczenia-baza wiedzy od udanego przedsiębiorcy roku najbardziej poszły w górę ceny dodatków spożywczych, bo o 15,4%” – czytamy w komunikacie poświęconym raportowi. W czerwcu średnie ceny w sklepach spożywczych spadły o 6 proc.

Ceny najbardziej rozpędziły się w ostatnich miesiącach 2021 roku. Początek roku był zdecydowanie łagodniejszy cenowo. Natomiast, gdyby cały ubiegły rok był tak dynamiczny jak jego druga połowa, wówczas średnia byłaby w okolicach nawet 10-12%.

Ta tendencja jest widoczna niemal w całej Unii Europejskiej. Należy jednak zachować umiarkowany optymizm, m.in. Ze względu na wygaśnięcie zerowego VAT-u na żywność. Choć niektóre sieci handlowe deklarowały, że nie podniosą cen o wartość ww.

Niektóre linki zamieszczone na witrynie mogą kierować użytkownika do witryn, nad którymi nie mamy kontroli. Obecności linków nie należy traktować jako Firma XCritical uobecni nowoczesne podejście do handlu wyrazu aprobaty dla nich bądź też dla ich treści. Analizy i komentarze nie są rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia MF z 19 października 2005 r.

Robert Biegaj, ekspert rynku detalicznego z Grupy Offerista, uważa, że w efekcie tej sytuacji podwyżki cen w sklepach będą najprawdopodobniej rozłożone w dłuższym czasie. Przez to konsument w ogóle ich nie zauważy albo zaobserwuje je z dużym opóźnieniem i też nie w pełni. Jak zauważył Robert Orpych z Uniwersytetu WSB Merito, od kilku miesięcy ceny rosną coraz słabiej. – Fakt, że w kwietniu nie ukształtowały się zgodnie z tym trendem, nie przesądza o jego wyhamowaniu. Gdyby ta sytuacja powtórzyła się w kolejnym miesiącu, będzie można już mówić o odwróceniu tendencji.

Natomiast podwyżki nieznacznie przekraczające 10% lub na poziomie kilku procent dotyczą pięciu kategorii. Wśród nich należy wymienić dodatki spożywcze – 10,5% (musztarda – wzrost o 18,2%), produkty sypkie – 8,4% (cukier – skok o 35,2%), napoje – 7,8%, chemię gospodarczą – 4,7%, a także używki – 4,1%. Trzecie miejsce w rankingu zajęło pieczywo z podwyżką o 27,6 proc. W ujęciu rocznym, a bułki poszły w górę o 26,9 proc. W nadchodzących miesiącach należy spodziewać się kontynuacji trendu wzrostowego cen w sklepach.

Sytuacja może doprowadzić do tego, że będziemy świadkami „odroczonej drożyzny” towarów z „odmrożonym” VAT-em – przewiduje Robert Biegaj. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera. W przypadku, gdyby na witrynie znalazły się błędy lub treści, które naruszałyby czyjekolwiek interesy, uprzejmie prosimy, aby niezwłocznie nas o tym fakcie zawiadomić. Każde zgłoszenie traktujemy z najwyższym priorytetem. 40 milionów złotych – oto strata lotniska w Łodzi w minionym roku.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top